Godło Polski

Umowa przedwstępna. Dlaczego warto podpisać ją u notariusza?

Wiele czynności, których dokonujemy codziennie, wymaga poświadczenia notarialnego lub wsparcia ze strony osoby, która ma wiedzę na temat zmieniających się przepisów prawa.

W przypadku umowy przedwstępnej również jej podpis powinien odbywać się w obecności notariusza. Pozwoli to zabezpieczyć obie strony zawieranej umowy. Dlaczego?

Prawo zmienia się dziś bardzo szybko, nie nadążamy za nowelizowanymi przepisami i od czasu do czasu potrzebujemy wsparcia ze strony kancelarii notarialnej. Zabezpieczenie interesów prowadzonej firmy lub zawieranych umów na realizację usługi czy umów kupna-sprzedaży wymaga dziś konsultacji prawnych, aby każda z osób mogła właściwie zadbać o swoje interesy. Zaleca się je zazwyczaj, aby mieć pewność, że zapisy w umowie są zgodne z prawem i zapewnią poprawną realizację usługi lub procesu sprzedaży.

Umowa przedwstępna, jako specyficzny rodzaj umowy

Prowadząc różnego rodzaju transakcje, zawsze warto zabezpieczyć się prawnie. Umowa przedwstępna jest jedną z form ochrony interesów obu stron zainteresowanych nawiązaniem współpracy. Dotyczy najczęściej umów z zakresu kupna i sprzedaży nieruchomości, ale może dotyczyć również innych aspektów prawnych. Jednak to zakup własnego domu lub mieszkania wydaje się obciążony największym ryzykiem, więc dobrze jest się właściwie przed nim zabezpieczyć. Umowa przedwstępna zawiera warunki, jakie muszą zostać spełnione przez obie strony, aby sfinalizować było można umowę właściwą tj. umowę przyrzeczoną. Podpisuje się ją najczęściej w momencie, gdy kupujący daną nieruchomość musi pozyskać środki niezbędne na pokrycie pełnej kwoty zakupu mieszkania lub domu. Daje mu to czas na zorganizowanie tych środków, ale i pewność, że w międzyczasie nieruchomość na niego czeka. Inne sytuacje, które wymagają podpisania takiej umowy to na przykład konieczność uregulowania stanu prawnego mieszkania lub lokalu. Tutaj sprzedający dostaje więcej czasu na zebranie wymaganych informacji i dokumentów. Umowa chroni również kupującego i sprzedającego, gdy muszą oni poczekać na wyprowadzkę aktualnych lokatorów zajmujących mieszkanie (należy poczekać na wygaśnięcie umowy najmu). W przypadku umów zawieranych z deweloperami gwarantują one czas na dokończenie inwestycji, uzyskanie niezbędnych zezwoleń dotyczących budowy. Umowa taka zawiera termin realizacji transakcji, informacje na temat nieruchomości i jaka cena została ustalona i zaakceptowana przez obie strony. Przepisy prawa nie narzucają obowiązku podpisywania takiej umowy w obecności notariusza, ale wiele to ułatwia.

Korzyści z podpisania umowy przedwstępnej u notariusza

Największą korzyścią z faktu, iż w podpisywaniu umowy brał udział notariusz, jest to, że łatwiej będzie nam dochodzić naszych praw sądownie, jeśli druga strona nie dotrzyma umowy lub będzie chciała uchylić się od wypełnienia jej niektórych postanowień. Stanowi informację dla innych potencjalnych kupców, że transakcja kupna została rozpoczęta przez nas i chroni przed oszustwem dotyczącym sprzedawania tego samego mienia równocześnie kilku osobom. Notariusz wyjaśni nam również wszelkie zawiłe terminy, wskaże różnice między zadatkiem i zaliczką i powie, co jest najlepsze w naszej sytuacji. Przeanalizuje on stan prawny interesującej nas nieruchomości i wskaże oraz wyjaśni aspekty budzące wątpliwości. Czasami taka umowa wymagana jest przez bank w procesie starania się o kredyt na zakup nieruchomości czy kredyt hipoteczny. Taka umowa chroni nas również w sytuacji, gdy wybrany przez nas deweloper zbankrutuje.

Wróć do bloga