Akt poświadczenia dziedziczenia - czym jest w praktyce i kiedy się przydaje?

testament

Załatwienie wielu formalności wymaga skorzystania z dość długotrwałej i uciążliwej drogi sądowej. Wiąże się to zwykle z koniecznością dbania o przestrzeganie obowiązujących procedur, właściwe przygotowanie niezbędnych dokumentów oraz wniesienia w terminie stosownych opłat. W niektórych sytuacjach istnieją jednak alternatywy pozwalające na skrócenie czasu oczekiwania na rozstrzygnięcie i maksymalne uproszczenie związanych z nimi działań. W przypadku spraw spadkowych w grę wchodzi sporządzanie aktu notarialnego. W Raciborzu pomocą w tym zakresie służy Kancelaria Notarialna Notariusz Agaty Rabczuk i Agnieszki Raczek. Dokumentem, o którym mowa jest akt poświadczenia dziedziczenia. Przekonajmy się, czym jest i sprawdźmy, jak jego uzyskanie wygląda w praktyce.

Czym jest akt poświadczenia dziedziczenia?

Osoby, które są uprawnione do objęcia spadku, w celu udokumentowania swoich praw potrzebują uzyskania postanowienia sądu lub wystawianego w kancelarii notarialnej aktu poświadczenia dziedziczenia, który ma identyczną moc prawną. Dzięki niemu strony trzecie zyskują pewność, że dana osoba ma określony udział w masie spadkowej i w tym zakresie będzie mogła nią rozporządzać. Może to stanowić podstawę m.in. do wpisania spadkobiercy do księgi wieczystej czy pozwala na zawarcie z nim umowy sprzedaży, darowizny bądź najmu, a także dochodzenia należności.

Kiedy można uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia?

Akt poświadczenia dziedziczenia może zostać wystawiony tylko wówczas, jeżeli przed notariuszem stawią się wszystkie osoby uprawnione do udziału w spadku. Dodatkowym warunkiem będzie panująca między nimi zgoda co do uczestników tego grona, a także przysługującej im wysokości udziałów. Warto pamiętać, że uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia jest znacznie szybsze niż postępowanie sądowe.

Wróć do bloga