Czy można odrzucić spadek?
Doprowadzenie do skutku spraw związanych z dziedziczeniem wymaga dopełnienia niezbędnych formalności. Wiele z nich można szybko i wygodnie załatwić, odwiedzając kancelarię notarialną. Dobrym przykładem będzie tu odrzucenie spadku u notariusza. W Raciborzu można dokonać tej czynności w kancelarii Agaty Rabczuk i Agnieszki Raczek. Przekonajmy się, jakie są skutki takiego działania i sprawdźmy, na czym ono polega.
Czym jest odrzucenie spadku?
Dziedziczenie majątku pozostawionego przez osobę zmarłą może się odbywać zarówno na drodze kodeksowej, gdy krąg osób powołanych do spadku oraz przypadający im udział określa się na podstawie stopnia pokrewieństwa, jak i na mocy sporządzonego testamentu, w którym mogą być wskazani dowolni spadkobiercy. Do objęcia spadku niezbędne jest jednak przyjęcie spadku. Jeżeli uprawniony z różnych powodów nie chce skorzystać z przysługującego mu prawa, może zdecydować się na odrzucenie spadku. W takiej sytuacji będzie on traktowany, jakby nie dożył otwarcia spadku.
Jakie są konsekwencje odrzucenia spadku?
Przy dziedziczeniu ustawowym w zależności od relacji łączących taką osobę ze zmarłym będzie to wywoływało różne skutki, związane z tym, że uprawnienia przechodzą na kolejne osoby – zstępnych odrzucającego, rodzeństwo spadkodawcy lub innych krewnych. Przy dziedziczeniu testamentowym udział odrzucającego jest natomiast dzielony między pozostałych spadkobierców, jeśli testator nie zdecydował inaczej. Gdy jest on jedynym spadkobiercą testamentowym, oznacza to, że dziedziczenie będzie miało miejsce na zasadach kodeksowych.
Czy przyjęcie bądź odrzucenie spadku jest niezbędne?
W myśl obowiązujących przepisów osoba powołana do spadku może zdecydować się na jego przyjęcie lub odrzucenie w ciągu 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedziała się o tym fakcie. W przypadku braku jakiejkolwiek aktywności uważa się, że spadkobierca przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a więc z ograniczeniem odpowiedzialności za długi do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku, czyli wielkości aktywów składających się na masę spadkową.