Formalne kwestie sprzedaży nieruchomości - co warto wiedzieć?
Dokonanie czynności prawnych wymaga zachowania ich odpowiedniej formy, która może być różna w zależności od jej charakteru. W przypadku przeprowadzania transakcji często wybierana jest postać pisemna, ponieważ ułatwia ona dochodzenie swoich praw i rozstrzyganie ewentualnych sporów. W niektórych sytuacjach, np. gdy chodzi o nieruchomość, będzie ona jednak niewystarczająca, gdyż z racji istniejących regulacji potrzebna będzie notarialna umowa sprzedaży. W Raciborzu sprawy związane z jej podpisaniem można załatwić w kancelarii Agaty Rabczuk i Agnieszki Raczek. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Jakie formalności są niezbędne przy sprzedaży nieruchomości?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami dysponowanie prawem do nieruchomości wymaga sporządzenia odpowiedniej umowy w formie aktu notarialnego, w przeciwnym razie będzie ona nieważna i nie wywoła żadnych skutków. Dotyczy to ustanowienia służebności, dokonania darowizny, a także podpisania umowy kupna-sprzedaży. Obie strony takiej transakcji będą musiały przedstawić dokumenty tożsamości, a sprzedający powinien także mieć dokument, który potwierdza, że nieruchomość jest jego własnością lub został upoważniony przez jej posiadaczy do dokonania zbycia. Może to być zarówno akt notarialny otrzymany przy zakupie lub darowiźnie, jak i wyrok o pozyskaniu lokalu, domu czy działki w formie spadku. Nie obejdzie się bez podania numeru księgi wieczystej. W sytuacji, gdy na nieruchomości ciąży hipoteka na rzecz banku, wymagana będzie jego pisemna zgoda. Sprzedający dołącza zaświadczenia o braku zaległości z tytułu czynszu oraz podatku od nieruchomości czy opłat za użytkowanie wieczyste. Istniejące regulacje zmuszają też do przedstawienia świadectwa charakterystyki energetycznej mieszkania lub domu.
Jak wygląda podpisanie aktu notarialnego?
Po zbadaniu wszystkich dokumentów notariusz odczytuje umowę, a następnie strony składają na niej swoje podpisy. Powstający akt notarialny jest rejestrowany przez notariusza w systemie komputerowym, a jego oryginał pozostaje w kancelarii. Strony otrzymują z niego wypisy, którymi mogą posługiwać się w obrocie prawnym. Niezbędne będzie też uiszczenie opłaty za dokonane czynności na podstawie taksy notarialnej oraz pobranie należnego podatku VAT.