Jakie dokumenty w świetle przepisów powinny przyjąć formę aktów notarialnych?

paragraf

Wykonanie wielu czynności prawnych wymaga przestrzegania związanych z nimi procedur. W znacznej części przypadków jednym ze sposobów na załatwienie koniecznych formalności okaże się przygotowanie odpowiedniego w danej sytuacji aktu notarialnego. W Raciborzu pomocą w takich sytuacjach służy Kancelaria Notarialna Agaty Rabczuk i Agnieszki Raczek. Przekonajmy się, czym jest akt notarialny i sprawdźmy, kiedy jest on niezbędny.

Czym jest akt notarialny?

Akt notarialny to dokument sporządzony przez notariusza. Z uwagi na swoją formę ma on moc prawną równą dokumentom urzędowym, co oznacza jego najwyższą rangę dowodową. Informacje zawarte w akcie notarialnym są uważane za prawdziwe, a przygotowujący go notariusz ma obowiązek zadbania o zweryfikowanie tożsamości przystępujących do niego stron, sprawdzenia, czy są one świadome wagi podejmowanych czynności oraz działają z własnej woli. Wśród obowiązków notariusza będzie także stwierdzenie, że dane osoby mają prawo wykonać konkretne czynności, np. posiadają tytuł prawny do rzeczy, którą chcą dysponować. Dochodzi do tego również występowanie w interesie wszystkich stawiających się przed notariuszem stron.

Kiedy można sporządzić akt notarialny?

Sporządzenie aktu notarialnego jest możliwe w wielu sytuacjach, a jego powstanie może być zarówno obowiązkiem wynikającym z przepisów, jak i być spowodowane wolą stron, które decydują się na wybór formy, która daje pewność, że dana czynność prawna będzie uznana za dokonaną, a jej okoliczności nie będą budziły żadnych wątpliwości co do kwestii formalnych. Przykładem sytuacji, w której akt notarialny okaże się niezbędny z mocy prawa, będzie dysponowanie prawem do nieruchomości czy zawieranie majątkowej umowy małżeńskiej tzw. intercyzy. W kancelarii notarialnej można też uzyskać m.in. akt poświadczenia dziedziczenia lub sporządzić testament notarialny, a ponadto załatwić wiele spraw związanych z działalnością spółek prawa handlowego.

Wróć do bloga