Na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia?

Na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia?

Prawo spadkowe jest rozbudowane i gwarantuje zarówno spadkodawcom, jak i spadkobiercom możliwość wykonania rozmaitych czynności prawnych, pozwalających na swobodne, choć nie nieograniczone dysponowanie przynależnym im prawem własności. Dotyczy to zarówno możliwości określenia sposobu podziału przypadającego poszczególnym osobom majątku, pozostającymi w gestii testatora, a więc sporządzającego ostatnią wolę, jak i przyjęcia lub nie przypadającej na mocy ustawowej albo na podstawie ujawnionego testamentu części schedy. Jedną z instytucji, z których może skorzystać powołany do spadku, jest zrzeczenie się spadku u notariusza. W Raciborzu pomocą przy sporządzeniu stosownego aktu służy Kancelaria Agaty Rabczuk i Agnieszki Raczek. Przekonajmy się, dlaczego jest to ważne i sprawdźmy, na czym polega.

Jakie są podstawowe zasady prawa spadkowego w kwestii obejmowania spadku?

Podstawową zasadą obowiązującą w prawie spadkowym jest swoboda objęcia przypadającego danej osobie prawa. W przypadku powołania kogoś do spadku nie oznacza to, że jest on zobowiązany do nabycia przypadającej mu części masy spadkowej. Jeżeli w ciągu 6 miesięcy od momentu, w którym konkretna osoba dowiedziała się o zaistniałym fakcie, złoży ona oświadczenie o odrzuceniu spadku, zostanie wykluczona z grona spadkobierców. Podobne możliwości zapewnia zrzeczenie się dziedziczenia, które przeprowadza się jeszcze za życia spadkodawcy. W takiej sytuacji nie obejdzie się jednak bez sporządzenia stosownej umowy w formie aktu notarialnego. Warto pamiętać, że zrzeczenie się dziedziczenia może mieć miejsce wyłącznie, gdy chodzi o spadkobierców ustawowych, którzy za życia spadkodawcy wiedzą o tym, że przypada im udział w pozostawionej przez daną osobę schedzie.

Czy zrzeczenie się dziedziczenia jest ostateczne?

Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez zawarcie kolejnej umowy w formie aktu notarialnego. Jej stroną poza spadkodawcą może być zarówno osoba, która zrzeka się dziedziczenia, jak i jego zstępni. W grę wchodzi także zmiana warunków umowy, która może być również dokonana częściowo i np. dotyczyć wyłącznie niektórych zstępnych.

Wróć do bloga